درمان هاي پزشكي
روستاي موسيرز
آشنايي با روستاي موسيرز

سایت علی فرزانه پور.:: آیا لاک برای ناخن ها مضر است؟ ::.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

برای حفاظت و مراقبت از ناخن، محصولات متنوعی وجود دارد که عبارتند از: جلادهنده و لاک ناخن، سفت کننده های ناخن، پاک کننده لاک ناخن (لاک پاکن کن)، سفیدکننده های صفحه ناخن و لبه های ناخن، خشک کننده لاک ناخن، مرطوب کننده ناخن، ساینده صفحه ناخن و برطرف کننده ریشه های دور ناخن...

لاک‌ناخن یک ترکیب تزیین‌کننده صفحه ناخن است که معمولا به صورت موقت مورد استفاده قرار می‌گیرد و شامل یک ماده معدنی رنگین است که در یک حلال فرار قرار گرفته است و یک ماده لایه ساز به نام نیتروسلولز که منشا گیاهی دارد و وقتی در سطح ناخن قرار می گیرد به خوبی به ناخن می چسبد و به آن جلا و درخشندگی می دهد. این لایه سلولزی نسبت به اکسیژن موجود در هوا نفوذپذیر است و به اکسیژن موجود در هوا اجازه می دهد که به راحتی وارد صفحه ناخن نشود و به ناخن استحکام ببخشد.

ضمنا این ماده گیاهی سلولزی، تبخیر آب صفحه ناخن را کاهش می دهد و مانع خشکی و شکنندگی ناخن می شود بنابراین افرادی که دارای ناخن های ضعیف و شکننده هستند می توانند با استفاده از لاک ناخن به میزان رطوبت ناخن ها بیفزایند و از آن به عنوان یک عامل درمانی استفاده کنند. غالبا مشاهده می شود که در معابر عمومی شیشه های محتوی لاک ناخن در معرض فروش قرار می گیرد که به هیج وجه مجوز وزارت بهداشت را ندارند و از ترکیبات غیراستاندارد تهیه شده و جز ضرر، چیز دیگری را عاید خریدار نمی کند.

از آنجایی که این ماده سلولزی به تدریج سفت و سخت می شود به آن یک ماده رزینی یا صمغ گیاهی اضافه می کنند که از سفتی و سختی سلولز بکاهد. لاک ناخن از 3 لایه درست شده است؛ یک لایه به نام لایه زیرین یا پوشش زیرین که به راحتی به صفحه ناخن می چسبد و مانع ترک خوردن لاک ناخن می شود. دومین لایه، لایه رنگین است و سومین لایه که در خارجی ترین قسمت لاک ناخن قرار می گیرد به لاک ناخن، خاصیت درخشندگی می دهد و مانع شکنندگی لاک ناخن می شود. عوارض مصرف طولانی مدت لاک ناخن عبارتند از زردرنگ شدن صفحه ناخن که معمولا پس از مصرف یک هفته ای از لاک قرمز رنگ و پاک کردن آن ظاهر می شود که پس از 2 هفته از پاک کردن لاک، خود به خود و بدون هیچ درمانی به حالت اولش برمی گردد و همچنین افرادی که نسبت به رزین یا صمغ موجود در لاک زمینه حساسیت دارند دچار اگزمای بافت های حاشیه صفحه ناخن می شوند.

مصرف لاک های غیرمجاز می تواند باعث خشک شدن ناخن و شکنندگی آنها شود و عوارض حساسیتی بسیار خطرناکی را به جا بگذارد. درون شیشه های لاک ناخن، اغلب گلوله های نیکلی وجود دارد که به عنوان مخلوط کننده اجزای مختلف لاک به هنگام تکان دادن عمل می کند و اشخاصی که نسبت به زیورآلات بدلی مانند النگو، گوشواره و گردنبند حساسیت دارند در برابر این نوع لاک ها دچار حساسیت های جلدی شدید خواهند شد.

منبع : salamat.ir

 


.:: لرزش دست ها را جدی بگیرید ::.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

لرزش دست ها در انسان از جمله مشکلاتی است که ممکن است انسان را در هر سنی گرفتار کند. لرزش دست‌ها هنگام عصبانیت، اضطراب، خستگی بیش از حد، ورزش‌های پراسترس و کار زیاد روزمره از موارد شایعی است که در اکثر بیماران به چشم می‌خورد.

لرزش دست ها می‌تواند در اثر بیماری‌های عمومی مثل سوءتغذیه یا ضعف باشد، یا در اثر مشکلات غددی مثل پرکاری تیروئید که لرزش و تعریق دست‌ها از علائم آن است. همچنین لرزش دست ها می‌تواند جنبه ارثی داشته باشد که این نوع لرزش در سنین پایین‌تر شروع شده و در شرایط خستگی و استرس بیشتر می‌شود و با دارودرمانی مناسب قابل کنترل است.

چه موقعی لرزش دست ها را باید جدی گرفت؟


مواقعی که لرزش دست ها در سنین پایین‌تر شروع می شود یا با علائم دیگری همراه است یا با گذشت زمان بیشتر شده و پیشرفت می کند، باید جدی گرفته شود. در بیماری‌های ارثی یا اکتسابی مانند بیماری‌های تحلیل برنده مغز مثل MS (ام اس)، یا بیماری‌های مخچه‌ای یا پارکینسون این نوع لرزش‌ها دیده می‌شوند.

نوعی از لرزش دست که هم در میانسالی و هم کهنسالی دیده می‌شود، در اثر ابتلا به بیماری پارکینسون است که این بیماری به علت کم شدن رنگدانه‌های غدد قاعده‌ای مغز رخ می دهد و همراه با کندی حرکات بدن، سفتی و خشکی اندام‌ها بوده و به لحاظ ماهیت پیشرونده آن باید تحت درمان متخصص مربوطه قرار بگیرد.

بیماری MS نیز می‌تواند با لرزش دست ها و عدم تعادل خود را نشان دهد که این جزو علائم هشداردهنده یک بیماری جدی است. آلودگی هوا، مسمومیت با فلزات سنگین از جمله سرب و کبالت نیز می‌تواند موجب لرزش دست ها در سنین پایین‌تر شود. مصرف موادمخدر و ترکیبات آمفتامین و داروهای روان‌گردان و استفاده بی‌رویه از داروهای اعصاب که به طور خودسرانه صورت می‌گیرد هم می‌تواند عامل لرزش دست ها شود. لرزش دست ها گاهی می‌تواند عارضه مصرف داروهایی باشد که برای درمان یک بیماری استفاده می شوند، مثلا سالبوتامول که در درمان تنگی نفس استفاده می‌شود.

مصرف بی‌رویه الکل در جوامع غربی، بی‌خوابی و شب زنده‌داری نیز یکی از علل ایجادکننده لرزش دست ها است. بنابراین برای پیشگیری از این عارضه باید از نظر تغذیه ای، به مصرف کافی سبزی ها، میوه‌ها و پروتئین توجه کرد و از مصرف بی رویه ی قهوه و چای و محرک‌های مغزی، داروهای روان‌گردان و خواب‌آور به صورت خودسرانه پرهیز کرد. همچنین در زمان آلودگی هوا باید از خروج غیرضروری از منزل خودداری نمود.
 


.:: دندان پر شده ها بخوانند ::.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.net

فرض کنید مراحل پرکردن دندان شما به اتمام رسیده و دندانتان به طور دائم پر شده است. اکنون باید این نکات را در نظر بگیرید:

دندان پرشده ممکن است حساس شده باشد. معمولا دندان‌هایی که به کمک کامپوزیت‌ها پر می‌شوند حساس ترند اما دندان‌های پرشده با آمالگام هم ممکن است به فشار، گرما، سرما یا شیرینی حساس باشند. این حساسیت در بیشتر مواقع طی یک تا دو هفته بعد از ترمیم دندان برطرف می‌شود اما اگر حساسیت شدید دندان شما بیش از این طول کشید، با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

هرگاه بعد از اتمام پرکردن دندان، بی‌حسی‌تان کاملا برطرف شد، دقت کنید و ببینید آیا پرکردگی دندان شما بلند است یا نه. به عبارتی باید ببینید آیا احساس چیز اضافه‌ای روی دندانتان می‌کنید که نمی‌گذارد دندان‌های دیگرتان به خوبی به هم برسد یا نه. اگر پرکردگی شما بلند است هرچه سریع‌تر برای اصلاح آن به دندانپزشک مراجعه کنید زیرا وجود یک پرکردگی بلند در دندان ممکن است باعث دردهای شدید همان دندان یا مشکلات مفصل گیجگاهی فکی در طولانی مدت شود.

اگر دندان شما به کمک کامپوزیت (مواد همرنگ دندان) پر شده معمولا در همان جلسه ترمیم این دندان پرداخت هم می‌شود. اما دندان‌هایی که به کمک آمالگام پر می‌شوند باید بعد از ۲۴ ساعت از پایان ترمیم دندان، پرداخت شوند. پرداخت پرکردگی دندان به صیقلی شدن بیشتر آن و کم شدن ‌گیر غذایی کمک کرده از عود پوسیدگی در اطراف این پرکردگی جلوگیری می‌کند.

اگر دندان شما با آمالگام پرشده تا دو ساعت بعد از پر شدن دندانتان به جز مایعات چیزی نخورید. بعد از پرکردن دندان غذاهای نرم مصرف کرده حتی‌الامکان از جویدن غذا با سمتی از فک که دندان در آن پر شده، اجتناب کنید. ۲۴ ساعت طول می‌کشد که آمالگام به حداکثر سختی خود برسد. بعد از این زمان شما می‌توانید با اندکی مدارا، با دندان پرشده‌تان، مثل یک دندان عادی رفتار کنید.

پرکردگی‌های تاریخ گذشته دندان‌های ترمیم شده، برخلاف دندان‌های سالم، عمری محدود دارند. خوشبینانه‌ترین طول عمر برای پرکردگی آمالگام، ۱۵سال در نظر گرفته می‌شود. اتفاق‌های مختلفی ممکن است برای یک پرکردگی دندانی بیفتد و بنابراین لازم است دندان‌های پرشده هم مرتبا معاینه شوند.

پرکردگی‌ها بشکند یا ترک بخورد، این اتفاق در طول زمان برای یک پرکردگی اتفاقی تقریبا عادی است. اگر احساس کردید برای پرکردگی دندان‌های شما چنین اتفاقی افتاده برای اصلاح آن سریعا اقدام کنید زیرا این شکستگی‌ها یا ترک‌ها ممکن است باعث نشت موادغذایی به قسمت داخلی و عود پوسیدگی در دندان شود.

پرکردگی نشت داشته باشد، گاهی اوقات پرکردگی‌ها از دیواره دندان فاصله می‌گیرند و بین دندان و پرکردگی فاصله می‌افتد. این فاصله محل خوبی برای‌ گیر مواد غذایی و آغاز یک پوسیدگی جدید است. معمولا این ضایعه به کمک دندانپزشک و در معاینات مرتب دندانی کشف می‌شود. پس مراجعه به دندانپزشکتان را فراموش نکنید.

دکتر فرین میزانیان

 


.:: آمپول ب کمپلکس و ب12 مفید است؟ ::.


گروه اینترنتی پرشیـن استار | www.Persian-Star.org

تحقیقات نشان داده است که تزریق ویتامین ب کمپلکس بسیار موثرتر از انواع قرص یا کپسول یا شربت آن می باشد. تزریق آمپول ب کمپلکس (B complex) می تواند باعث افزایش انرژی گردد. تزریق آمپول ب12 (B12) نیز برای درمان کم خونی مفید است. ولی بایستی تزریق این آمپول ها، با تجویز و تحت نظر پزشک صورت گیرد تا از عوارض احتمالی آن ها مصون بمانیم.

B complex دارای چه ویتامین هایی می باشد؟

هشت ویتامین در این گروه وجود دارند که شامل : ویتامین B1 (تیامین)، ویتامین B2 (ریبوفلاوین)، ویتامین B3 (نیاسین) ، ویتامین B6 (پیریدوکسین)، ویتامین B5 (پانتوتنیک اسید) ، ویتامین B9 (اسید فولیک) ، ویتامین B12 (کوبالامین) و ویتامین B7 (بیوتین) است.

اثرات ویتامین B complex بر بدن چیست؟

باعث بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن، سوخت و ساز، رشد سلول ها و درست عمل کردن سیستم عصبی می گردد. این ویتامین باعث حفاظت میلین (پوشاننده سلول عصبی) نیز می گردد. به طور کلی ویتامین B complex باعث افزایش انرژی بدن، سلامت پوست و عضلات می گردد.

آیا تزریق آمپول B complex مفید است؟

تحقیقات نشان داده است که تزریق ویتامین B complex بسیار موثرتر از انواع قرص یا شربت آن می باشد، زیرا وقتی ویتامین B complex را به صورت قرص مصرف می کنید، سیستم گوارشی، اسیدیته معده و آنزیم ها بر ساختمان این ویتامین ضربه وارد می کنند. اما در صورت تزریق، این آنزیم ها و اسیدیته معده نمی توانند ضربه ای وارد کنند و اثر بهتری بر سلامت خواهد داشت. تزریق ویتامین B complex می تواند باعث افزایش انرژی گردد. همچنین می تواند خستگی ناشی از تخریب اعصاب، دیابت، سیاتیک، زنگ زدن گوش، استرس، بیماری های مزمن و طولانی مدت، کمبود ویتامین B12 و ... را از بین ببرد.

مضرات تزریق آمپول B complex چیست؟
درد مفاصل، ادم، تپش قلب، تهوع، اسهال، مشکلات کبدی و تغییر در سوخت و ساز بدن. کمبود ویتامین های گروه B در هنگام بارداری برای جنین می تواند مضر باشد (مخصوصا کمبود اسید فولیک). لذا خانم های باردار باید در خصوص مصرف ویتامین های گروه B با پزشک خود مشورت کنند.

چگونه آمپول B complex را تزریق می کنند و محتویات آن چیست؟

ویتامین 100B complex ، را داخل ورید و یا داخل ماهیچه تزریق می کنند.
یک میلی لیتر از ویتامین 100B complex دارای 100 میلی گرم ویتامین B1، 5 میلی گرم ویتامین B2، 2 میلی گرم ویتامین B6، 2 میلی گرم ویتامین B5، 100 میلی گرم ویتامین B3 می باشد. در آمپول B complex، مقداری فسفات سدیم، الکل بنزیل و هیدروکلریک اسید نیز وجود دارند. هیدروکلریک اسید برای تعادل مقدار PH بدن لازم است.
 

چه موقع از آمپول B complex می توان استفاده کرد؟
در تب، سوختگی های شدید، بارداری، بالا بردن سوخت و ساز بدن، تخریب لوله گوارش، بیماری های مزمن، بیماری پرکاری تیروئید، بیماری دستگاه گوارش، مصرف کنندگان الکل و کمبود ویتامین های گروه B می توان از این ویتامین استفاده کرد. این ویتامین مخصوصا برای ورزشکاران، کودکان، گیاهخواران و بالغین بیشتر از 50 سال استفاده می شود. ویتامین B complex تزریقی، مستقیما جذب خون می شود. این نوع نیز در bypass، در مواقعی که فرد نمی تواند جذب داشته باشد، استفاده می شود.

ویتامین B12 چیست؟

ویتامین B12 (ب12) متعلق به گروه ویتامین B complex می باشد. ویتامین B12، یک ویتامین محلول در آب می باشد که در غذاها یافت می شود. به تنهایی جذب بدن نمی شود، مگر در افرادی که سبزیجات برگ سبز مانند اسفناج و بروکلی مصرف می کنند. ویتامین B12 را می توانید به صورت قرص، اسپری بینی و یا آمپول تهیه کنید. برای اشخاصی که بدن آنها قادر به جذب این ویتامین در روده نمی باشد، بهترین روش برای به دست آوردن B12، تزریق آمپول می باشد.
گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

اثرات ویتامین B12 بر بدن چیست؟

ویتامین B12 برای رشد سلول های خونی و نگهداری پوشش دور اعصاب لازم است. کمبود ویتامین B12 موجب کم خونی (بزرگ شدن سلول های خونی)، عدم تعادل و درست راه رفتن، خستگی، ضعف، بی رنگ شدن پلک چشم، تپش قلب، تنگی نفس، کم پشتی مو، کبود شدن بدون هیچ علتی، طولانی شدن و یا خون ریزی شدید در عادت ماهانه، لرزش، گیجی و دیوانگی می شود.

تزریق آمپول ویتامین B12 مفید است؟

آمپول ویتامین B12 برای درمان کم خونی استفاده می شود. تزریق این ویتامین دارای اثرات مفیدی برای درمان بیماری هایی پوستی، کاهش استرس و خستگی، افزایش انرژی، بهتر خوابیدن، افزایش قدرت حافظه و تمرکز می باشد. همچنین تزریق این ویتامین برای افرادی که سعی در کاهش وزن دارند نیز مفید می باشد.

مضرات تزریق آمپول ویتامین B12 چیست؟

سردرد، خارش و ورم پوست، معده درد، دل به هم خوردگی، اسهال ، درد مفاصل و درد عصب. در موارد نادر: بی نظمی در تنفس، تپش قلب، درد سینه، افزایش وزن ناگهانی، ضعف و درد عضلات، گرفتگی عضلات، تشنگی بیش از حد، ادرار بیش از حد، درد پا، گیجی، بی حس شدن بدن، احساس سوزش داشتن، سخت قورت دادن غذا، سرفه کرن، تنفس با صدا، خستگی بیش از حد، تورم دست ها، ران ها، پاها و قوزک پاها و قرمز شدن، درد داشتن و گرم شدن یکی از پاها، قرمزی پوست و جوش.

تزریق آمپول ویتامین B12 با چه موادی تداخل می کند؟

برخی داروها دارای اثر تداخلی با تزریق ویتامین B12 می باشند، از جمله: الکل، آنتی بیوتیک ها، سایمتیدین، کلشیسین، اسید فولیک، متوتروکسایت، نئومایسین، پاراآمینوسالیسیلیک اسید (Paser)، فنوباربیتال، فنی توئین، مکمل های پتاسیم، پیریمتادین (Daraprim) و برخی ترکیبات ویتامینی.

آیا تزریق آمپول ویتامین B12 موجب کاهش وزن می شود؟

هیچ مطالعه ای این موضوع را ثابت نکرده است. برخی از کلینیک های تغذیه و رژیم درمانی، تزریق ویتامین B12 را جزوی از برنامه های کاهش وزن می گذارند. تزریق این ویتامین باعث افزایش انرژی و بالا بردن سرعت سوخت و ساز بدن می گردد. اما اگر شما دارای کمبود ویتامین B12 باشید، مطمئنا تزریق این ویتامین اثری بر کاهش وزن شما نخواهد داشت.

هشدارها :

1. قبل از تزریق ویتامین B12 اگر: باردارید، شیرده هستید و یا دچار بیماری Leber (بیماری مربوط به چشم که قدرت دید کم همراه با درد دارد)، بیماری کبد، بیماری کلیه، عفونت، کمبود آهن، کمبود اسید فولیک، بیماری هایی که روی توده استخوانی اثر می گذارند و آلرژی (حساسیت) به کبالت و یا دیگر ویتامین ها هستید، حتما به پزشک خود بگویید.

2.
مطالعات نشان داده است که کمبود ویتامین های گروه B در هنگام بارداری برای جنین می تواند مضر باشد (مخصوصا کمبود اسید فولیک). لذا خانم های باردار باید در خصوص مصرف ویتامین های گروه B با پزشک خود مشورت کنند.

3.
اگر ادرار شما به مدت 7 روز یا بیشتر، زرد پررنگ و یا نارنجی بود، این بدان معنی است که شما در حال استفاده از یک ویتامین مخصوص می باشید. اما ادرار پررنگ همیشه به این معنی نیست، پس اگر این وضع برای شما پیش آمد، حتما به پزشک مراجعه کنید.

.:: روغن زیتون سلاح جادویی برای مقابله با سرطان سینه ::.

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

متخصصان و کارشناسان علوم تغذیه معتقدند که مصرف برخی از مواد غذایی می‌تواند احتمال ابتلا به سرطان سینه را تا حد زیادی کاهش دهد. به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، در این مقاله فهرستی از بهترین و موثرترین این مواد غذایی ارائه شده است.

به گزارش شبکه خبری تورنتونیوز، این کارشناسان توصیه می‌کنند که برای پیشگیری از این سرطان به اندازه کافی سبزیجات مصرف کنید. بیشتر سبزیجات منابعی از ترکیبات و مواد مهم ضد سرطان هستند و به همین خاطر تاکید می‌شود که مخلوط مناسبی از تمام انواع این سبزیجات برای مقابله با سرطان سینه استفاده شود. همچنین اگر می‌خواهید مواد مغذی موجود در این سبزیجات بهتر جذب بدنتان شود، آنها را در روغن زیتون طبخ کنید. اسفناج، کلم بروکلی، هویج، گوجه فرنگی، چغندر و کدو تنبل از سبزیجات بسیار مفید هستند و خواص ضد سرطانی فوق العاده‌ای دارند.

همچنین توصیه می‌شود که در انتخاب میوه‌های مناسب دقت کنید. برای مقابله با سرطان سینه مصرف میوه‌هایی که رنگ تیره دارند به میوه‌های پرکالری ارجح‌تر هستند. علاوه بر اینها مصرف غلات سبوس‌دار و نیز محدود کردن مصرف فرآورده‌های لبنی برای مقابله با این سرطان توصیه می‌شود.

این کارشناسان در پایان تاکید کردند نکته آخر ولی بسیار مهم این است که روغن زیتون سلاحی جادویی برای مقابله با سرطان سینه است که هم برای طبخ غذاها و هم بعنوان ماده افزودنی به سالاد قابل استفاده است.
 

.:: 10 نکته طلایی در مورد اهدای خون ::.

از درد ناچیز وارد شدن سوزن به دستمان که بگذریم، دیدن خونی که از بدن ما بیرون می آید برای خیلی ها احساس چندان خوشایندی را به دنبال ندارد اما خون دادن همیشه برای آزمایشگاه نیست. گاهی احساس یک وظیفه انسانی به ما حکم می کند که برای کمک به همنوعانمان خونمان را اهدا کنیم ...

10 نکته زیر به شما کمک می کنند تا در راه رسیدن به این حس خوب معنوی با کمترین مشکل و هراسی روبرو شوید.

1. قبل از اهدای خون مقدار زیادی آب بنوشید. گاهی پس از خون دادن، فرد احساس سرگیجه و ضعف می کند، حتی برخی افراد مدت کوتاهی از هوش می روند. علت اصلی این پدیده افت فشارخون است. اگر هم شب قبل و هم صبح قبل از اهدای خون مقادیر زیادی آب بنوشید، چنین مشکلی پیش نخواهد آمد. به یاد داشته باشید که نوشیدنی های کافئین دار مثل چای و قهوه باعث بیرون راندن آب از بدن می شوند، پس نوشیدن آنها قبل از خون دادن کار درستی نیست.

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

2.
خوردن صبحانه کامل را فراموش نکنید. این کار از افت قندخون جلوگیری می کند. در نتیجه احساس سبکی سر و ضعف بدن به وجود نمی آید. البته بهتر است صبحانه را مدتی قبل از مراجعه به پایگاه اهدای خون خورده باشید چون اگر فاصله خوردن صبحانه و خون دادن کم باشد، احساس تهوع شدیدی ایجاد می شود.

3.
به فاصله 24 ساعت قبل از اهدای خون غذاهای چرب نخورید. وقتی شما خون خود را اهدا می کنید، سازمان انتقال خون آزمایش هایی روی آن انجام می دهد. در صورتی که جواب این تست ها قابل قبول باشد، خون شما تبدیل به فرآورده های متعددی می شود و در اختیار نیازمندان قرار می گیرد اما اگر میزان چربی موجود در خون خیلی بیشتر از حد طبیعی باشد، انجام این آزمایش ها مختل می شود و نهایتا چاره ای نمی ماند جز اینکه خون شما دور ریخته شود.

4.
غذاهای سرشار از آهن بهترین رژیم غذایی برای شما هستند. اسفناج، تخم مرغ و گوشت قرمز منابع اصلی آهن محسوب می شوند. اگر این مواد را از دو هفته قبل از اهدای خون وارد رژیم غذایی خود کنید، سطح آهن خون شما به حد قابل قبولی می رسد. در این صورت هم خون دادن برای شما آسان تر است و هم خونی که می دهید پراستفاده تر خواهد بود. به یاد داشته باشید که همیشه مصرف ویتامین C جذب آهن را بیشتر می کند. پس بهتر است از سبزیجات و میوه هم در رژیم غذایی روزانه خود استفاده کنید.

5.
استرس و اضطراب می تواند باعث افت فشارخون شود. بهتر است قبل از شروع خون گیری نفس عمیقی بکشید و با کسی که قرار است خون گیری را انجام دهد، شروع به حرف زدن کنید. می توانید در زمان خون دادن آدامس بجوید، آواز بخوانید، تلویزیون تماشا کنید یا هر کار دیگری که باعث آرام شدن شما می شود را انجام دهید.

6.
پس از اهدای خون نباید به سرعت از جای خود بلند شوید. وقتی خون گیری از شما به پایان رسید، باید مدتی همچنان دراز کشیده باقی بمانید. سپس می توانید بنشینید و مقداری آب میوه همراه یک خوراکی شیرین بخورید. این کار باعث می شود حجم مایع از دست رفته جبران شود و قندخون شما هم افت نکند.

7.
تا چند ساعت بعد از اهدای خون رانندگی نکنید. خون دادن کار خطرناک و وحشتناکی نیست اما ممکن است تا چند ساعت بعد باعث احساس سبکی سر و ضعف بدن شود. بنابراین بهتر است پس از اهدای خون رانندگی نکنید.

8.
چند ساعت پس از اهدای خون غذایی پرپروتئین بخورید. گوشت قرمز یا مرغ همراه سبزیجات بهترین غذایی است که می توانید پس از خون دادن بخورید. البته باید مقادیر زیادی مایعات و به خصوص آب هم بنوشید. چنین رژیم غذایی به بدن شما کمک می کند خون از دست رفته را سریع تر جبران کند.

9.
پس از اهدای خون تا پایان روز کارهای سنگین انجام ندهید. اگر شغل شما طوری است که باید فعالیت بدنی شدیدی انجام بدهید، بهتر است روزی که قصد اهدای خون دارید مرخصی بگیرید یا این کار را به روزهای تعطیل موکول کنید. در ضمن در این روز از انجام ورزش های سنگین هم باید خودداری کرد چون فعالیت شدید باعث می شود سیاهرگی که خون گیری از طریق آن انجام شود، دوباره باز شود و خون ریزی زیرپوستی اتفاق بیفتد که بسیار دردناک است اما اگر به بدن خود 16 تا 24 ساعت وقت بدهید، این رگ خود به خود بسته شده و به حالت طبیعی بازمی گردد.

10.
و اما کی نباید خون داد. اگر شما نیز شرایط زیر را دارید بهتر است از خون دادن منصرف شوید:

اگر وزن شما کمتر از 50 کیلوگرم است، نباید خون بدهید. این کار باعث می شود بدن شما به طرز نامناسبی واکنش نشان بدهد.

اگر سن شما زیر 18 سال است، مجاز به اهدای خون نیستند. البته گاهی در شرایطی خاص افراد 16 تا 18 ساله هم می توانند با نظر پزشک و اجازه والدین خون خود را اهدا کنند. قبل از اهدای خون فرم مربوط به سازمان انتقال خون را صادقانه پر کنید.

اگر اخیرا فعالیت پرخطری داشته اید که می تواند باعث آلودگی خون شما شده باشد آن را در فرم های پرسشنامه منعکس کنید. مطمئن باشید که کارکنان بخش خون گیری افراد حرفه ای و دوره دیده ای هستند و خواندن تجربه های شخصی شما بخشی از کار آنهاست و باعث شرمساری شما نخواهد شد.

گاهی اوقات افراد به صورت دسته جمعی و در یک اقدام نمادین برای اهدای خون مراجعه می کنند. اگر شما مشکلات مورد بالا را دارید، لطفا در رودربایستی گیر نکنید! بهترین بهانه این است که بگویید کم خونی فقرآهن دارید و از همراهی با دوستان تان خودداری کنید. می توانید پرفشاری خون یا فشارخون پایین را هم به عنوان بهانه ای برای انصراف خود اعلام نمایید.

خون دادن وسیله ای برای یک چکاپ کامل نیست. بهتر است برای اطلاع از سلامت خود به یک آزمایشگاه مراجعه کنید نه مرکز اهدای خون! اگر برای دریافت نتایج آزمایش نمونه خون اهدایی خود اصرار بورزید، طبق دستورالعمل جهانی سازمان انتقال خون، شما فردی مشکوک تلقی خواهید شد و خون اهدا شده شما دور ریخته خواهد شد.

منبع : salamat.ir
 

.:: التهاب چشمی شالازیون (توده ای در چشم) ::.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

یک دختر 21 ساله با یک توده بدون درد در پلک بالایی چشم راست مراجعه کرد. او اظهار می‌کرد که این توده به مدت چند هفته است که ایجاد شده و به نظر می‌رسد که به آهستگی بزرگ شده است. پزشک به او پیشنهاد یک پماد آنتی‌بیوتیکی کرده و او به مدت چند روز مصرف نموده، اما هیچ فایده‌ای نداشته است...

شالازیون یا کیست میبومین، یک التهاب گرانولوماتوز پلک است. این بیماری به دلیل ترشح میبومین ایجاد می‌شود. بیماری خوش‌خیمی است و اغلب خودبخود بهبود پیدا می‌کند. شالازیون می‌تواند در هر گروه سنی رخ دهد و در سطح مراقبت‌های اولیه شکایت شایعی به شمار می‌آید.

بیماران بزرگ شدن آهسته یک توده را با مقداری تغییرپذیری در اندازه روزانه گزارش می‌کنند. در مورد بیماری‌های پوستی که بیانگر اختلالات عملکرد غده میبومین است نظیر آکنه روزاسه و درماتیت سبورئیک از بیمار بپرسید. شالازیون‌های بزرگتر ممکن است همراه با نشانه‌های بینایی باشند؛ در مورد تاری دید ناشی از آستیگماتیسم ایجاد شده یا محدودیت دامنه دید به دنبال پتوز مکانیکی سوال کنید.

در مورد درد سوال کنید، چرا که درد، شالازیون را از هوردئولوم (یک آبسه کوچک) مجزا می‌کند. شالازیون بدون درد است. از بیمار سوال کنید که آیا در چشم‌ها احساس وجود شن‌ریزه غیرمعمول، احساس ناراحتی یا خستگی دارند. این نشانه‌ها به بلفاریت که زمینه‌ساز شالازیون است اشاره می‌کند. بیماران دچار بلفاریت شدید نیز از چسبندگی چشم‌ها بخصوص هنگام بیدار شدن از خواب شکایت دارند.

بسیاری از شالازیون‌ها نیاز به درمان محافظه‌کارانه نظیر استفاده از گرما یا ماساژ حداقل 2 بار در روز دارند. برای بیمار توضیح دهید که توده به علت انسداد غدد پلکی که حاوی مواد چربی است ایجاد می‌شود. گرما این ماده چربی را حل می‌کند و ماساژ آن را می‌پراکند. درمان فوری ممکن است به حل شدن سریع توده منجر شود. برای رفع شکایات بیمار توضیح دهید که رفع کامل آن زمان‌بر است و ممکن است استفاده از آب گرم برای چندین هفته به طور منظم ضروری باشد. آنتی‌بیوتیک موضعی مفید نیست و باید از مصرف آن خودداری کرد. درمان جراحی، شامل برش و تخلیه یا تزریق تریامسینولون داخل ضایعه است که باید به عنوان خط دوم درمان مد نظر قرار گیرد. شالازیون آلوده (هوردئولوم) یا بدون سلولیت، نیاز به درمان با آنتی‌بیوتیک خوراکی دارد. در هر صورت در صورت مشاهده چنین موردی حتما به یک متخصص چشم مراجعه کنید.
 


.:: تهوع در دوران بارداری ::.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

در طول نیمه اول حاملگی تهوع و استفراغ از شكایات شایع می باشد بطور مشخص از چهار هفته بارداری شروع می شود و تا حدود چهارماهگی (16 هفته) ادامه می یابد. در حاملگی اول خانم های جوان بیشتر است و در حاملگی های بعدی تكرار می شود. معمولاً شدت آن در صبح بیشتر است ولی گاهی در طول روز نیز ادامه می یابد.

بیماری صبحگاهی كه در 50 تا 80 درصد زنان حامله وجود دارد عبارت است از تهوع همراه یا بدون استفراغ كه معمولاً در 3 ماهه اول حامگی بروز می كند تهوع ممكن است با سایر نشان ها از قبیل خستگی، بی اشتهایی، سرگیجه، كج خلقی و اختلالات خواب همراه باشد البته برخی از زنان در موقع عصر یا ساعات شب به تهوع و استفراغ مبتلا می گردند. استفراغ پس از 3 ماهه اول حاملگی ممكن است ناشی از عوامل دیگر از جمله انسداد روده، عفونت مجرای ادراری، آپاندیسیت و... باشد از این رو لازم است مراقبت بیشتری بعمل آید.

تهوع در دوران بارداری هرچند كه علت خاصی برای آن گزارش نشده است ولیكن فاكتورهای مستعدكننده ای دارد :


- عوامل فیزیولوژیك: كمبود ویتامین بعلت تغییر در متابولیسم پروتئین، پركاری تیروئید و ترشح بیش از اندازه HCG (هورمون جفت)، تغییر در فیزیولوژی معده-روده ای.
- فاكتورهای روانی، هیجانی
- عوامل فرهنگی و ارثی

تهوع و استفراغ در حاملگی به دو دسته ساده و بدخیم تقسیم می شود :


- تهوع و استفراغ ساده: باید دانست كه با كاهش زیاد وزن و تغییر زیاد وضع تغذیه ای همراه نیست. به منظور جلوگیری از دهیدراتاسیون (از دست دادن آب بدن) زنان قادرند بخورند و به مقدار كافی مواد غذایی را نگه دارند.

درمان:
بندرت آنقدر موفق است كه مادر احساس راحتی كامل نماید ولی احساس ناخوشایند بیمار به حداقل می رسد. اغلب متخصصین روش های غیردارویی را تجویز می كنند این روش ها عبارتند از، مصرف غذا به میزان كم و دفعات زیاد، مصرف بیسكویت یا نان سوخاری قبل از برخاستن از رختخواب، درازكشیدن در طی بروز تهوع و استفراغ حاملگی، پرهیز از مصرف غذاهائیكه بروز علائم را تحریك یا تشدید می نماید.

پی آمدهای حاملگی: مطالعات نشان می دهد كه بروز سقط، مرده زایی، مرگ نوزاد و زایمان زودرس در زنانی كه تهوع و استفراغ را در حاملگی تجربه كرده اند كمتر از زنانی است كه تهوع و استفراغ در زمان حاملگی نداشته اند و به طور شگفت آوری سیر حاملگی بهتری نسبت به سایرین دارند.

- استفراغ های بدخیم حاملگی:
ظهور بالینی اولیه آن به صورت استفراغ های متناوب، طولانی و شدید است (معمولا در 8-4 هفته حاملگی) و این حالتی است كه معمولا شخص بیمار ناگزیر می شود در بیمارستان بستری گردد و عوارضی مثل كاهش وزن، دهیدراتاسی

نظرات شما عزیزان:

نام :
آدرس ایمیل:
وب سایت/بلاگ :
متن پیام:
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

 

 

 

عکس شما

آپلود عکس دلخواه:
تاریخ: 11 تير 1390برچسب:,
ارسال توسط